Најмен сценарист за новата адаптација на Tomb Raider

Најмен сценарист за новата адаптација на Tomb Raider

Пред две години пишувавме за новата филмската адаптација на познатата видео игра Tomb Raider, а оттогаш речиси и да немаше никакви конкретни информации. Денеска, сајтот Deadline ја објави веста дека студиото Warner Brothers заедно со MGM го најмиле сценаристот Иан Догерти (Teenage Mutant Ninja Turtles, Divergent and Snow White and the Huntsman) да ја напише новата приказна за авантурите на познатата хероина Лара Крофт. Сеуште нема никави детали за приказната.

Повеќе од сигурно е дека Анџелина Џоли нема да ја репризира улогата на Лара Крофт. Главни кандидатки за нејзина замена се Оливија Вајлд (Tron: Legacy, Deadfall) и Камила Ладингтон (релативно непозната актерка, која се има појавено во неколку епизоди од сериите True Blood, Californication и Grey’s Anatomy). Инаку, пред неколку години оваа улога и беше понудена на Меган Фокс, која експресно ја одби.

Tomb Raider засега нема закажан датум на премиера.

Објавено од admin на 26 February 2015, 12:07