„Светот Јура“ по 22 години повторно на кино платното

„Светот Јура“ по 22 години повторно на кино платното

Можете ли да замислите како изгледа, се движи и звучи диносаурус, а да не се присетите на Паркот Јура? Тоа не е само филм. Тоа се спомени кои сите ги делиме.

Филмот одреди како треба да изгледа голем летен кино хит и ни ги подари највпечатливите слики и звуци кои до тогаш можеа да се видат и слушнат на платното. Ни подари чувство дека конечно пристигна првиот ден од летото.

За таа доба беа осмислени визуелни ефекти користејќи ја најнапредната технологија, кои ни дозволија за момент да поверуваме дека дојде денот кога диносаурусите повторно чекорат по Земјата. Спојувајќи го знаењето со безграничната фантазија, не предупреди дека можни се тешки последици доколку се поигруваме со природата.

Не можевме да ги затвориме очите за момент, а срцето не престана брзо да чука. Го очекувавме следниот момент на возбуда. Денес повторно ја имаме можноста да бидеме сведоци на таа незаборавна приказна и паркот кој порано беше само ветување, а денес остварена фантазија. Добредојдовте во „Светот Јура“.

Стивен Спилберг се враќа како извршен продуцент на долгоочекуваното продолжение. Приказната на филмот се одвива 22 години по случувања во „Паркот Јура“. Сега, на островот Нублар, се наоѓа вистински тематски парк посветен на диносаурусите со име „Светот Јура“, точно онаков каков што Џон Хамонд првично и го замислуваше. Но, ниту пак оваа атракција е сосема безопасна.

Добродојдовте во овој луксузен парк каде илјадници гости се воодушевуваат на најголемите и најинтересни праисториски животни. Паркот се наоѓа на отокот недалеку од Костарика и е најсовременото чудо на технологијата исполнето со атракции кои ги оствааат посетителите без здив. Децата можат да јаваат минијатурни трицептопси; гостите можат да се воодушевуваат на мозаурот кој излегува од длабочината на базенот кој вивнувајќи се во воздухот го јаде мамецот од голема бела ајкула која виси; фрапираните родители можат со сигурност да ги проучуваат диносаурусите од сите големини и облици кои слободно шетаат.

Паркот Јура пристигна во кината во 1993 година и остави незаборавна трага на гледачите ширум светот. Ги остави без здив, прашувајќи се: „Дали ова нависнина може да се случи“?

Откако сними уште два филма сместени во истиот свет, Спилберг се сврте кон други проекти, но никогаш не заборави на оваа приказна. Со помошта на талентираните сценаристи замислувал како би изгледа паркот, конципиран пред дваесет и две години, доколку тој е навистина изграден. Наскоро тој ги здружува силите заедно со Френк Маршал, еден од најуспешните продуцнети на денешницата, а воедно и негов долгогодишен пријател, и со искусниот продуцент Патрик Краули.

Иако многу искусни режисери беа заинтересирани за повторно впуштање во една од најомилените приказни до сега, Спилберг, Маршал и Краули барале особа која ќе внесе нешто ново и креативно, а истовремено ќе го почитува духот и пораката на приказната. Својот наследник го пронашле во новиот талент – Колин Треваро.

Како што сме навикнале на Спилбергоите филмови, гледачите ќе ја искусат магијата на светот Јура од перспектива на детето. „Случувањата во филмот се раскажани на доста интересен начин, бидејќи гледачите прво го доживуваат светот Јура низ очите на Греј“, објаснува Маршал. „Колин веруваше дека тоа е значајно – сакаше прво да уживаме во величенствениот парк, а тоа ни успеа благодарејќи на перспективата на ова момче.“

Филмот ќе ја доживее македонската премиера, на еден ден пред редовните проекции во САД. „Светот Јура“ од 11 јуни во киното Cineplexx!

Објавено од admin на 8 June 2015, 11:21