Silence – ново филмско ремек дело од Мартин Скорсезе

Silence – ново филмско ремек дело од Мартин Скорсезе

Конечно! Paramount го објави првиот трејлер за Silence, новиот проект на легендарниот режисер Мартин Скорсезе (The Wolf of Wall Street, Casino, Goodfellas, The Departed).

Приказната е сместена во 17-тиот век и прати двајца езуитски свештеници, кои се соочуваат со насилство и прогон, откако ќе заминат во Јапонија за да го пронајдат нивниот ментор и да го шират Христијанството.

Бидејки првичната верзија од филмот траела речиси 4 часа, Скорсезе, на барање на продуцентите ја скратил финалната верзија на “прифатливи” 2 часа и 39 минути (слично како и со The Wolf of Wall Street). Инаку Silence се споменува како еден од главните фаворити за Оскар за најдобар филм.

Во главните улоги ќе ги видиме Лиам Нисон, Ендру Гарфилд, Адам Драјвер и Таданобу Асано. Сценариото, кое е базирано на истоимената новела од Шисаку Ендо, го напиша Џеј Кокс.

Silence ќе се појави во кино салите на 23-ти декември.

Објавено од admin на 23 November 2016, 15:29