Birth of the Dragon: младиот Брус Ли против мајсторот

Birth of the Dragon: младиот Брус Ли против мајсторот

Од режисерот и сценарист кој во 2011-та година ни го претстави дебито The Adjustment Bureau, по пауза од 5 години Џорџ Нолфи оваа година ќе го прикаже Birth of the Dragon.

birth-of-the-dragon-2

Кунг фу филм инспириран од вистински настани, поточно од раното ривалство на младиот Бруџ Ли и неговиот ментор – Шаолин мајсторот Џек Мен. Нивното ривалство ќе се засили по доаѓањето на Стив Меки (Били Магнусен), студентот по карате во Сан Франциско.

Брус Ли ќе биде портретиран од Филип Нг, додека пак Џек Мен ќе го глуми Кси Ја Ју.

dragon

Birth of the Dragon веќе беше прикажан на Филмскиот фестивал во Торонто, а датата за кино премиерата се’уште не е објавена.

Додека ја очекуваме погледнете го првиот официјален трејлер.

Објавено од admin .f24 на 20 September 2016, 09:11