Кит е ѕвездата во првиот филм на Ксавиер Долан на англиски јазик

Кит е ѕвездата во првиот филм на Ксавиер Долан на англиски јазик

Ксавиер Долан на возраст од само 27 години има импресивен опус на филмски дела. Оваа година тој го претстави Juste la fin du monde, 6-от филм режиран од него, а моментално го подготвува и седмиот.

keith4

Најновиот 7-ми филм во кариерата на Долан ќе биде деби за Канаѓанецот во филмовите снимени на англиски јазик (сите претходно беа на француски), а главната улога во The Death and Life of John F. Donovan му ја додели токму на Кит Харингтон.

Ѕвездата на Game Of Thrones, Кит Харингтон ќе ја толкува улогата на Џон Ф. Донован во најновата драма која Долан ќе ја снима се до пролетта 2017-та година. Продукцијата започна летово во Монтреал, но следната година ќе продолжи во Лондон и Прага, а премиерата е закажана за 2018-та година.

The-Death-and-Life-of-John-F-Donovan-1-620x352

Покрај Кит, во филмот ќе ги видиме и Џесика Частејн, Натали Портман, Сузан Сарандон, Тенди Њутон, Бела Торн и Кети Бејтс, а фотографиите од сетот во Монтреал можете да ги погледнете подолу.

keith

jessica

keith2

keith5

Објавено од admin на 6 December 2016, 10:42