Крис Хемсворт лови огромен кит во Heart of the Sea

Крис Хемсворт лови огромен кит во Heart of the Sea

Warner Brothers денеска го објави првиот официјален трејлер за Heart of the Sea, најновиот проект на познатиот режисер Рон Хауард (Apollo 13, A Beautiful Mind, Angels & Demons).

Филмот е базиран на вистинска приказна која се случила во 1820 година, кога бродот Екекс и неговиот екипаж биле нападнати од огромен бел кит. Откако китот им го уништил бродот, капетанот Овен Чејс, заедно со неговиот екипаж, бил заглавен на пуст остров 90 дена, илјадници километри од дома. Оваа приказна била инспирација за познатата книга Моби Дик.

Во главните улоги се појавуваат Крис Хемсворт, Цилијан Марфи, Брендан Глисон, Шарлот Рајли и Бенџамин Вокер. Сценариото го напишаа Рик Јафа, Чарлс Ливит и Маршал Херсковиц.

Heart of the Sea ќе се појави во кино салите на 13-ти март, следната година.

Објавено од admin на 17 October 2014, 07:15