Neruda: Оскаровскиот фаворит од Чиле го доби првиот официјален трејлер

Neruda: Оскаровскиот фаворит од Чиле го доби првиот официјален трејлер

Рекордна бројка на 85 држави испратија свои кандидати филмови за претстојната Оскаровска трка. Претставникот на Македонија е „Ослободување на Скопје“, а на Чиле (воедно фаворит за освојување на наградата Оскар e Neruda.

neruda2

Во режија на еден од најталентираните режисери од Чиле, Пабло Лераин Neruda е биографска драма за поетот и дипломат Пабло Неруда. Филмот ќе биде сместен во 40-те години од 20-от век кога Неруда станал бегалец и „персона нон грата“ во сопствената земја поради тоа што станал член на комунистичката партија.

neruda3

Во улогата на Пабло Неруда ќе го видиме Луис Гнеко, а во останатите улоги и Гаел Гарсија Бернал, Алфредо Кастро и Мерседес Мораин.
Neruda веќе беше прикажан на Филмскиот фестивал во Кан оваа година, каде доби одлични критики. Кино премиерата е закажана за 16-ти декември, а ова е трејлерот за Neruda.

Објавено од admin на 24 October 2016, 08:13