204 милиони долари: Jurassic World импресионира ширум светот

204 милиони долари: Jurassic World импресионира ширум светот

По 22 години од првиот Jurrasic Park и речиси 15 од последниот, трет дел, изминатиот викенд во кино-салите пристигна и најновото последно 4-то продолжение.

Сега насловено Jurassic World со Крис Прат и Брајс Далас Хауард во главните улоги, а во режија на Колин Тревероу, заработи одлични 204 милиони долари само во Северна Америка и 511 милиони ширум светот, по само првиот викенд на прикажување.

jurassic-world2

511-те милиони долари заработка на Jurassic World на глобално ниво се најдобриот профит кој го остварил еден филм во историјата, а се очекува заработувачката ширум светот да достигне до 1 милијарда долари до следниот викенд.

На бокс офисот во Северна Америка пак изминатиот викенд Jurassic World го спушти минатонеделниот шампион Spy на втората позиција од бокс офисот, откако крими-комедијата заработи дополнителни 16 милиони долари, а на третата позиција падна San Andreas, со нови 11 милиони долари заработка.

Објавено од admin .f24 на 15 June 2015, 07:51