Доделени Златните Малини за најлошите остварувања во 2013 година

Доделени Златните Малини за најлошите остварувања во 2013 година

Еден ден пред доделувањето на Оскарите, традиционално се доделуваат и Златните Малини, награди за најлошите филмски остварувања во Холивуд, за изминатата година. Најголем “победник” беше Movie 43 кој беше прогласен за најлош филм, а доби “награди” и за најлош режисер и најлошо сценарио. Во актерските категории доминираше фамилијата Смит – Вил Смит беше прогласен за најлош актер во споредна улога, а неговиот син Џејден за најлош актер.

Подолу е комплетната листа на номинирани и добитници:

Најлош филм

After Earth
Grown Ups 2
The Lone Ranger
A Madea Christmas
Movie 43

Најлош актер
Џони Деп за The Lone Ranger
Ештон Качер за Jobs
Адам Сендлер за Grown Ups 2
Џејден Смит за After Earth
Силвестер Сталоне за Bullet To The Head, Escape Plan, Grudge Match

Најлоша актерка
Хали Бери за Movie 43, The Call
Селена Гомез за Getaway
Линдзи Лохан за The Canyons
Тајлер Пери за A Madea Christmas
Наоми Вотс за Diana, Movie 43

Најлоша актерка во споредна улога
Лејди Гага за Machete Kills
Селма Хаек за Grown Ups 2
Кетрин Хеигл за The Big Wedding
Ким Кардашиан за Tyler Perry’s Temptation
Линдзи Лохан за In-App-Propriate Comedy, Scary Movie 5

Најлош актер во споредна улога
Крис Браун за Battle Of The Year
Лери “The Cable Guy” за A Madea Christmas
Тејлор Лоутнер за Grown Ups 2
Вил Смит за After Earth
Ник Свордсон за A Haunted House, Grown Ups 2

Најлош режисер
13-ти луѓе кои го режираа Movie 43
Денис Дуган за Grown Ups 2
Тајлер Пери за A Madea Christmas, Temptation
М. Најт Шиамалан за After Earth
Гор Вербински за The Lone Ranger

Најлошо сценарио
After Earth: Гери Вита и М. Најт Шиамалан
Grown Ups 2: Фред Вулф, Адам Сендлер и Тим Херлихи
The Lone Ranger: Тед Елиот, Џастин Хаит и Тери Росо
A Madea Christmas: Тајлер Пери
Movie 43: напишано од 19 “Сценаристи”

Најлош римејк, продолжение или пародија
Grown Ups 2
Hangover III
The Lone Ranger
Scary Movie 5
Smurfs 2

Објавено од admin на 3 March 2014, 09:35