Филмовите на Софија Копола рангирани од најлош до најдобар

Филмовите на Софија Копола рангирани од најлош до најдобар

Оскаровката Софија Копола изминатиот викенд ја освои наградата за најдобра режија на Филмскиот фестивал во Кан. Со таа престижна награда, Копола стана само втората жена која била наградена во оваа категорија (во Кан) и прва по 56 години.

sofia_coppola

Таа ја освои наградата за нејзиниот најнов филм The Beguiled, но кои се најдобрите (и не толку добрите) филмови во кариерата на Софија од првенчето пред дури 18 години The Virgin Suicides? Ова е рангирањето според позитивната прифатеност на филмскиот агрегатор Rotten Tomatoes.

sofia

Lost In Translation (2003)
95%

A Very Murray Christmas (2015)
78%

The Virgin Suicides (1999)
76%

The Beguiled (2017)
76%

Somewhere (2010)
71%

The Bling Ring (2013)
60%

Marie Antoinette (2006)
55%

Објавено од admin на 30 May 2017, 07:37