Како изгледаа Оскарите пред 30 години?

Како изгледаа Оскарите пред 30 години?

Филмските фанови претстојниот викенд ќе ги дознаат овогодинешните добитници на престижната филмска награда Оскар. Под водство на комичарот Џими Кимел, Академијата за филмска уметност ќе ги награди најдобрите филмски работници за изминатата година.

Oliver Stone, Dustin Hoffman, and Arnold Kopelson during 59th Annual Academy Awards at Shrine Auditorium in Los Angeles, California, United States. (Photo by Ron Galella/WireImage)

Но, како изгледаше оваа церемонија пред 3 декади? Па, 59-то издание на Оскарите се одржа на 30-ти март 1987-ма година во Дороти Чендлер павилионот во Лос Анџелес. Водители на церемонијата беа комичарите и актери Чеви Чејс, Пол Хоган и Голди Хоун, а самата церемонија траеше 3 часа и 25 минути.

American actors George Hamilton and Elizabeth Taylor attend the 59th Academy Awards ceremony. (Photo by Bill Nation/Sygma via Getty Images)

Воената драмата на Оливер Стоун, Platoon се закити со најмногу златни статуетки (вкупно 4), а филмот го освои и Оскарот за најдобар филм и за најдобра режија (за Оливер Стоун).

Пол Њумен беше прогласен за најдобар актер во главна улога (за The Color of Money), а Марли Матлин (за Children Of A Lesser God) за најдобра актерка во главна улога. Матлин до ден денешен го држи рекордот за најмалда победничка во оваа категорија (со само 21 година).

Мајкл Кејн и Дајан Вест беа прогласени за победници во категориите најдобар актер/актерка во споредна улога.

Како изгледаа актерите на црвениот тепих, самата церемонија, и дел од победниците? Погледнете.

(Original Caption) 3/30/1987-Los Angeles, CA-Actress Marlee Matlin holds her Oscar, which she recieved for Best Actress, as she signs "I love you" at the Academy Awards.

diane

Dustin Hoffman, mother, and Lisa Hoffman during 59th Annual Academy Awards at Shrine Auditorium in Los Angeles, California, United States. (Photo by Jim Smeal/WireImage)

Anjelica Huston and Don Ameche during 59th Annual Academy Awards at Shrine Auditorium in Los Angeles, California, United States. (Photo by Ron Galella, Ltd./WireImage)

Helena Bonham Carter (Photo by Ron Galella/WireImage)

LOS ANGELES - MARCH 30: Isabella Rossellini at Academy Awards on March 30, 1987 in Los Angeles, California. (Photo by Donaldson Collection/Michael Ochs Archives/Getty Images)

LOS ANGELES - MARCH 30: Actor Jeff Bridges and wife Suzie Bridges attend 59th Annual Academy Awards on March 30, 1987 at the Dorothy Chandler Pavilion in Los Angeles, California. (Photo by Ron Galella, Ltd./WireImage)

Matthew Broderick and Jennifer Grey during 59th Annual Academy Awards at Shrine Auditorium in Los Angeles, California, United States. (Photo by Ron Galella, Ltd./WireImage)

Rita Moreno during 59th Annual Academy Awards at Shrine Auditorium in Los Angeles, California, United States. (Photo by Ron Galella/WireImage)

Kurt Russell and Goldie Hawn during 59th Annual Academy Awards at Shrine Auditorium in Los Angeles, California, United States. (Photo by Ron Galella/WireImage)

Tom Hanks during 59th Annual Academy Awards at Shrine Auditorium in Los Angeles, California, United States. (Photo by Jim Smeal/WireImage)

Објавено од admin на 24 February 2017, 10:03