Најдобрите ТВ и филмски претседатели на САД

Најдобрите ТВ и филмски претседатели на САД

САД денес ќе го одбере 45-от претседател на државата. На претседателските избори граѓаните на САД ќе имаат право да гласаат за идниот претседател кој ќе го замени актуелниот Барак Обама. На кандидатската листа се 6 кандидати од 6 различни политички партии, но како најсериозни кандидати да ја освојат функцијата се Хилари Клинтон и Доналд Трамп.

Josiah_Bartlet

Сепак, ние нема да навлегуваме во политика, туку ќе се држиме до областите кои ни се добро познати. Филмот и телевизија, па затоа ќе ви ги претставиме најдобрите (фиктивни) претседатели на САД во филмовите и ТВ проектите.

house-cards-800

Кои се тие?

Џејмс Сојер во White House Down
Актер: Џејми Фокс

Томас Витмор во Independence Day
Актер: Бил Пулман

Дејвид Палмер во 24
Актер: Денис Хејзберт

Ендри Шепард во The American President
Актер: Мајкл Даглас

Френк Андервуд во House Of Cards
Актер: Кевин Спејси

Џозаја „Џеј Ди“ Бартлет во The West Wing
Актер: Мартин Шин

Претседателот Бек во Deep Impact
Актер: Морган Фримен

Џек Стентон во Primary Colors
Актер: Џон Траволта

Џејмс Маршал во Air Force One
Актер: Харисон Форд

Меркин Мафли во Dr. Strangelove
Актер: Питер Селерс

Лора Рослин во Battlestar Galactica
Актерка: Мери Мекдоналд

Бил Мичел/Дејв Кович во Dave
Актер: Кевин Клајн

Џексон Еванс во The Contender
Актер: Џеф Бриџис

Џејмс Дејл во Mars Attacks!
Актер: Џек Николсон

Бонус: Претседателската кампања на Џорџ Буш и Ал Гор во Recount (2008)

Објавено од admin на 8 November 2016, 10:43