Објавени номинациите за Златните Глобуси

Објавени номинациите за Златните Глобуси

Денеска во хотелот Беверли Хилтон беа објавени номинациите за 70-тите Златни Глобуси. Номинациите ги објавија актерите Меган Фокс и Ед Хелмс, како и Аида О’Рајли (претседател на асоцијацијата која ги доделува наградите). Подолу е листата на номинираните:

Најдобар филм – Драма

Argo

Django Unchained

Life of Pi

Lincoln

Zero Dark Thirty

Најдобар филм – Мјузикл или Комедија

The Best Exotic Marigold Hotel

Les Miserables

Moonrise Kingdom

Salmon Fishing in the Jemen

Silver Linings Playbook

Најдобар актер – Драма

Дениел Деј Луис за Lincoln

Ричард Гир за Arbitrage

Џон Хокс за The Sessions

Жоакин Феникс за The Master

Дензел Вашингтон за Flight

Најдобра актерка – Драма

Џесика Честеин за Zero Dark Thirty

Марион Котилард за Rust and Bone

Хелен Мирен за Hitchcock

Наоми Вотс за The Impossible

Рејчел Вајз за The Deep Blue Sea

Најдобар актер – Мјузикл или Комедија

Џек Блек за Bernie

Бредли Купер за Silver Linings Playbook

Хју Џекмен за Les Miserables

Иан Мекгрегор за Salmon Fishing in the Jemen

Бил Мареј за Hyde Park on Hudson

Најдобра актерка – Мјузикл или Комедија

Емили Блант за Salmon Fishing in the Jemen

Џуди Денч за The Best Exotic Marigold Hotel

Џенифер Лоренс за Silver Linings Playbook

Меги Смит за Quartet

Мерил Стрип за Hope Springs

Најдобар актер во споредна улога

Алан Аркин за Argo

Леонардо Ди Каприо за Django Unchained

Филип Сеимор Хофман за The Master

Томи Ли Џонс за Lincoln

Кристолф Волтс за Django Unchained

Најдобра актерка во споредна улога

Ејми Адамс за The Master

Сали Филд за Lincoln

Ен Хетавеј за Les Miserables

Хелен Хант за The Sessions

Никол Кидман за The Paperboy

Најдобар режисер

Бен Афлек за Argo

Кетрин Бигелоу за Zero Dark Thirty

Анг Ли за Life of Pi

Стивен Спилберг за Lincoln

Квентин Тарантино за Django Unchained

Најдобро сценарио

Argo – Крис Терио

Django Unchained – Квентин Тарантино

Lincoln – Тони Кушнер

Silver Linings Playbook – Дејвид О. Расел

Zero Dark Thirty – Марк Боал

Најдобра музика

Anna Karenina – Дарио Марианели

Argo – Александар Деплат

Cloud Atlas – Реинхолд Нил и Џони Климек

Life of Pi – Мишел Дана

Lincoln – Џон Вилијамс

Најдобар Анимиран филм

Brave

Frankenweenie

Hotel Transylvania

Rise of the Guardians

Wreck-It Ralph

Најдобар Странски филм

Amour

Kon-Tiki

The Intouchables

A Royal Affair

Rust and Bone

Најдобра серија – Драма

Boardwalk Empire

Breaking Bad

Downton Abbey

Homeland

The Newsroom

Најдобра серија – Мјузикл или Комедија 

The Big Bang Theory

Episodes

Girls

Modern Family

Smash

Најдобра мини-серија или филм направен за телевизија

Game Change

The Girl

Hatfields & McCoys

The Hour

Political Animals

Победниците ќе бидат објавени на 13-ти јануари, следната година.

Објавено од admin на 13 December 2012, 16:08