Објавени номинациите за Златните Глобуси

Објавени номинациите за Златните Глобуси

Денеска во хотелот Беверли Хилтон во Лос Анџелес беа објавени номинациите за 71-вите Златни Глобуси. Најмногу номинации има историската драма 12 Years a Slave на режисерот Стив Меквин, пред Her, Captain Phillips, Gravity и неочекуваните номинации за Rush и Mandela.

Наградите ќе бидат доделени на 12-ти јануари, следната година на церемонија која ќе се одржи во истиот хотел, а водители ќе бидат Тина Феј и Ејми Похлер.

Подолу е комплетната листа на номинирани:

Најдобра драма
12 Years a Slave
Captain Phillips
Gravity
Philomena
Rush

Најдобар актер (драма) 
Чиветел Еијофор – 12 Years a Slave
Идрис Елба – Mandela
Том Хенкс – Captain Phillips
Метју Меконахи – Dallas Buyers Club
Роберт Редфорд – All Is Lost

Најдобра актерка (драма)
Кејт Бланшет – Blue Jasmine
Сандра Булок – Gravity
Џуди Денч – Philomena
Ема Томпсон – Saving Mr. Banks
Кејт Винслет – Labor Day

Најдобар мјузикл или комедија
American Hustle
Her
Inside Llewyn Davis
Nebraska
The Wolf of Wall Street

Најдобар актер (мјузикл или комедија)
Кристијан Бејл – American Hustle
Брус Дерн – Nebraska
Леонардо ДиКаприо – The Wolf of Wall Street
Оскар Ајзакс – Inside Llewyn Davis
Жоакин Феникс – Her

Најдобра актерка (мјузикл или комедија)
Ејми Адамс – Her
Џули Делфи – Before Midnight
Грета Гервиг – Frances Ha
Џулија Луис-Драјфус – Enough Said
Мерил Стрип – August: Osage County

Најдобар странски филм
Blue is the Warmest Color (Франција)
The Great Beauty (Италија)
The Hunt (Данска)
The Past (Франција)
The Wind Rises (Јапонија)

Најдобар анимиран филм
The Croods
Despicable Me 2
Frozen

Најдобар актер во споредна улога
Баркад Абди – Captain Phillips
Даниел Брул – Rush
Бредли Купер – American Hustle
Мајкл Фесбендер – 12 Years a Slave
Џаред Лето – Dallas Buyers Club

Најдобра актерка во споредна улога
Сали Хокинс – Blue Jasmine
Џенифер Лоренс – American Hustle
Лупита Ниого – 12 Years a Slave
Џулија Робертс – August: Osage County
Џун Сквиб – Nebraska

Најдобар режисер
Алфонсо Куарон – Gravity
Пол Гринграс – Captain Phillips
Стив Меквин – 12 Years a Slave
Александер Пејн – Nebraska
Дејвид О. Расел – American Hustle

Најдобро сценарио
Спајк Џонс – Her
Боб Нелсон – Nebraska
Стив Куган и Џеф Поуп – Philomena
Џон Ридли – 12 Years a Slave
Ерик Сингер и Дејвид О. Расел – American Hustle

Најдобра музика
All is Lost – Алекс Еберт
Mandela – Алекс Хефес
Gravity – Стивен Прајс
The Book Thief – Џон Вилијамс
12 Years a Slave – Ханс Зимер

Најдобра оригинална песна
“Atlas” од The Hunger Games: Catching Fire
“Let it Go” од Frozen
“Ordinary Love” од Mandela
“Please Mr. Kennedy” од Inside Llewyn Davis
“Sweeter Fiction” од One Chance

Објавено од admin на 13 December 2013, 08:01