Оскар 2015: Комплетна листа на добитници!

Оскар 2015: Комплетна листа на добитници!

Вчера во Долби театарот во Лос Анџелес, по 87-ми пат,  беа доделени престижните филмски награди Оскар.

Најголемиот победник беше Birdman на Алехандро Гонзален Инариту, кои ги освои наградите во главните категории – најдобар филм, режија и оригинално сценарио. Кај актерите немаше големи изненадувања – Еди Редмејн очекувано ја однесе Златната статуетка за неговото портретирање на познатиот физичар Стивен Хокинг во драмата The theory of Everything, а Џулијан Мур го доби првиот Оскар за улогата во Still Alice.

Еден од губитниците е American Sniper, кој освои само една статуетка – за најдобра монтажа на звук, а The Grand Budapest Hotel освои четири награди, но сите во помалку битни категории (шминка, продукциски дизајн, костимографија и музика).

Подолу е комплетната листа на номинирани и добитници:

Најдобар филм

American Sniper
Birdman
Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Selma
The Theory of Everything
Whiplash

Најдобра режија

Алехандро Гонзалес Инариту (Birdman)
Ричард Линклетер (Boyhood)
Мортен Тилдум (The Imitation Game)
Вес Андерсон (The Grand Budapest Hotel)
Бенет Милер (Foxcatcher)

Најдобар актер

Стив Карел (Foxcatcher)
Бредли Купер (American Sniper)
Бенедикт Кумбербач (The Imitation Game)
Мајкл Китон (Birdman)
Еди Редмејн (The Theory of Everything)

Најдобра актерка

Мерион Котилар (Two Days, One Night)
Фелисити Џонс (The Theory of Everything)
Џулијан Мур (Still Alice)
Розамунд Пајк (Gone Girl)
Рис Витерспун (Wild)

Најдобар актер во споредна улога

Роберт Дувал (The Judge)
Итан Хоук (Boyhood)
Едвард Нортон (Birdman)
Марк Рафало (Foxcatcher)
Џ.К. Симонс (Whiplash)

Најдобра актерка во споредна улога

Патриша Аркет (Boyhood)
Лора Дерн (Wild)
Кјара Најтли (The Imitation Game)
Ема Стоун (Birdman)
Мерил Стрип (Into the Woods)

Адаптирано сценарио

Џејсон Дин Хол (American Sniper)
Греам Мур (The Imitation Game)
Пол Томас Андерсон (Inherent Vice)
Ентони Мекартен (The Theory of Everything)
Дејмиен Чезел (Whiplash)

Оригинално сценарио

Алехандро Гонзалес Инариту, Николас Гиакобоне и Армандо Бо (Birdman)
Ричард Линклетер (Boyhood)
Е. Макс Фрај и Ден Футерман (Foxcatcher)
Вес Андерсон и Хуго Гинис (The Grand Budapest Hotel)
Ден Гилрој (Nightcrawler)

Анимиран филм

Big Hero 6
The BoxTrolls
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya

Документарен филм

CitizenFour
Finding Vivian Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga

Кинематографија

Емануел Лубецки (Birdman)
Роберт Д. Јеоман (The Grand Budapest Hotel)
Лукас Зал и Ризард Ленчевски (Ida)
Дик Поуп (Mr. Turner)
Роџер Дикинс (Unbroken)

Музика

Александер Депла (The Grand Budapest Hotel)
Александер Депла (The Imitation Game)
Ханс Зимер (Interstellar)
Јохан Јохансон (The Theory of Everything)
Гери Јершон (Mr. Turner)

Оригинална песна

“Lost Stars” од Begin Again
“I’m Not Gonna Miss You” од Glen Campbell: I’ll Be Me
“Everything is Awesome” од The Lego Movie
“Glory” од Selma
“Grateful” од Beyond the Lights

Микс на звук

American Sniper
Birdman
Interstellar
Unbroken
Whiplash

Монтажа на звук

American Sniper
Birdman
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Interstellar
Unbroken

Визуелни ефекти

Captain America: The winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
Interstellar
X-Men: Days of Future Past

Костимографија

Милена Канонеро (The Grand Budapest Hotel)
Марк Бриџес (Inherent Vice)
Колин Атвуд (Into the Woods)
Ана Б. Шепард (Maleficent)
Жаклин Дуран (Mr. Turner)

Продукциски дизајн

The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Interstellar
Into the Woods
Mr. Turner

Шминка

Foxcatcher
The Grand Budapest Hotel
Ida

Најдобар странски филм

Tangerines (Естонија)
Ida (Полска)
Leviathan (Русија)
Timbuktu (Мавританија)
Wild Tales (Аргентина)

Објавено од admin на 23 February 2015, 08:57