Оскар 2017: првите филмски улоги во кариерите на номинираните

Оскар 2017: првите филмски улоги во кариерите на номинираните

Церемонијата за доделување на филмските награди Оскар ќе се одржи оваа недела во Лос Анџелес. Академијата за филмска уметност ќе ги награди најдобрите филмски работници за изминатата година, а водител на самата церемонија ќе биде комичарот и водител Џими Кимел.

casey

Но, додека ги очекуваме победниците да се потсетиме на почетоците кои дел од нив ги имаа, т.е. на првите филмски улоги (не ТВ улоги) кои ги остварија. Да, тие денес се номинирани за Оскар (дел од нив имаат и освоено Оскаровски статуетки), но кои се првите улоги кои ги оствариле во кариерите?

ryan-gosling-frankenstein-and-me-1996

Погледнете.

Кејси Афлек – Manchester By The Sea
Прва улога: To Die For (1995)

Ендру Гарфилд – Hacksaw Ridge
Прва улога: Lions for Lambs (2007)

Рајан Гослинг – La La Land
Прва улога: Frankenstein and Me (1996)

Виго Мортенсен – Captain Fantastic
Прва улога: Witness (1985)

Дензел Вашингтон- Fences
Прва улога: Carbon Copy (1981)

Изабел Ипер – Elle
Прва улога: Le bar de la fourche (1972)

Рут Нега – Loving
Прва улога: Capital Letters (2004) – познат и по насловот Trafficked

Натали Портман – Jackie
Прва улога: Léon: The Professional (1994)

Ема Стоун – La La Land
Прва улога: Superbad (2007)

Мерил Стрип – Florence Foster Jenkins
Прва улога: Julia (1977)

Објавено од admin на 23 February 2017, 10:03