Alien: Covenant

Премиера: 19.05.2017

TBA

Научна Фантастика, Хорор, Авантура
Синопсис: Приказната се фокусира на екипажот на вселенскиот брод Ковенант кој добива повик за помош лоциран на непозната планета. Кога ке пристигнат, тие ќе откријат страшна закана, односно ќе бидат нападнати од Ксеноморфи, чудовишта користени како биолошко оружје од древна нација која е во изумирање.
Главни улоги: Кетрин Вотерсон, Мајкл Фесбендер, Били Крудип
Режија: Ридли Скот
Сценарио: Џон Логан