Наскоро фаталната Barbarella ќе ја гледаме на малите екрани

Наскоро фаталната Barbarella ќе ја гледаме на малите екрани

Николас Виндинг Реф, режисерот на Drive, Bronson и претстојниот Only God Forgives, минатото лето изјави дека работи на Barbarella, адаптација на графичката новела на Жан-Клод Форес, од 1962 година. Денеска имаме нова информација поврзана со проектот. Нил Парвис и Роберт Вејд, кои ги имаат напишано сценаријата за пет филмови за Џејмс Бонд (вклучувајќи ги и Skyfall и Casino Royale), ќе го пишуваат сценариото за новата серија. Инаку, во 1968 година, режисерот Роџер Вадим направи филм за познатата сф хероина, во кој главната улога ја толкуваше Џејн Фонда.

Gaumont International Television ќе биде продуцент на проектот заедно со Марта Де Лаурентис (жена на починатиот Дино Де Лаурентис – продуцент на оригиналниот филм од 1968 година) и Николас Виндинг Реф, кој најверојатно ќе ја режира првата епизода. Извршни продуценти ќе бидат Џулиен Фрост и Жан-Марк Лофицие.

Приказната ќе биде сместена во далечната иднина, во која атрактивната Барбарела е на мисија да го пронајде и запре злиот научник по име Дуран-Дуран. Во своите авантури, таа се сретнува со многу необични и интересни ликови.

Во меѓувреме, погледнете го постерот за оригиналниот филм:

Објавено од admin на 31 January 2013, 08:21