Central Intelligence

Central Intelligence

Central Intelligence почнува со најгордиот момент за Калвин Џојнер (Кевин Харт) и најсрамниот за Роби Вирдихт (Двејн Џонсон). Но по 20 години од настаните во воведните сцени, нештата се променети за двајцата. Калвин сега е оженет за девојката од средно Меги (Даниел Николет) и работи како сметководител но се чувствува неисполнет во професијата па и во животот. Роби од друга страна е Боб Стоун. Агент на ЦИА кој во изминатите 20 години набилдал мускулна маса и кој преку Фејзбук ќе го исконтактира Калвин. Му е потребна мала „услуга“ од сметководителот, но кога следното утро ФБИ агентите предводени од Памела Харис (Ејми Рајан) ќе затропаат на неговата врата ќе го информираат дека Боб не е тоа што се претставувал. Тој е барано лице за убиство и предавство. Поседува доверливи информации со намера да ги продаде на највисоката понуда, но кој е во право? На кого може да му се верува?

central2

Акционите комедии се еден од највозбудливите и финансиски нај исплатливите под-жанрови од Холивуд. Претежно (во 80-те и 90-те години од 20-от век ) третираа микс на комедија и акција со двајца комплетно спротивни актери и ликови кои тие ги портретираат. Да, формулата е таа, но сега или многу малку ја применуваат или погрешно тоа ја прават. Минатата година Пол Фијг ни го прикажа фантастичниот Spy, а оваа 2016-та пристигна Central Intelligence со Кевин Харт и Двејн Џонсон во главните улоги. И искрено, заедничката хемија меѓу Харт и Џонсон и природниот (по малку изненадувачки) талент за комедија на The Rock се нештата кои го издигнуваат овој филм од медиокритетот. Бидејќи не може да се најдат премногу суперлативи во остатокот од овој филм.

central-intelligence-dwayne-johnson-kevin-hart-600x400

Хуморот во репликите е спорадичен од двајцата главни ликови, а физичката комедија секако по повеќе иницирана од ликот на Двејн Џонсон. Но, позитивното кај самите ликови е што сценаристите не тргнале по „сигурниот пат“ и не ги направиле премногу стереотипни. Напротив Боб е чудниата половина од ова дуо, со по малку расистичка смисла за хумор и „меко срце“. Тој обожава прегратки, еднорози и искрено Боб останува чуден до самиот крај. Зад целиот масивен екстериер тој е емоционално „рането“ суштество и тоа е забавно да се гледа. Кевин Харт од друга страна е речиси истиот Кевин Карт кој можеме да го погледнеме и во речиси сите комедии во неговото C.V.

CENTRAl

Но, тоа е вториот проблем кај самите ликови. Сценаристите премногу се фокусирале на Калвин и на Боб што не само ги запоставиле сите останати, туку и самиот развој на дејствието. Централното сиже поврзано со „Црниот јазовец“ и сателитските кодови е премногу искомплицирано до степен да се врти во круг, а кога ќе дојдеме до самиот крај да загубиме интерес за истото. Но, кога сме и кај споредните ликови, не само што се криминално потценети, во нив ќе најдете фантастични актери кои се криминално запоставени на сметка на Џонсон и Харт. Фантастичната Ејми Рајан добива можеби најголема минутажа од споредните ликови како агентката Памела Харис, а за момент можете да се уверите и во мулти димензионалниот распон на таленти на Рајан. Таа одлично се снаоѓа во комичните сегменти, а и во акционите сегменти од филмот, но има толку многу неискористен потенцијал во Рајан што прави да жалиме зошто таа е заглавена во улога како таа на Харис.

CENTRAL INTELLIGENCE

Арон Пол, Џејсон Бетерман  и Даниел Николет се залудно потрошени во Central Intelligence, но сметам дури и визуелниот приказ би можел да го спаси овој филм, ако режијата беше дадена во други раце. Роусон Маршал Турбер ни прикажа не- иновативна и не- инспиративна режија која едноставно не нуди ништо ново во самиот филм. Еве ќе направам малку поинаква споредба. Многумина може би нема да се согласат со моето толкување за важноста на добриот режисер во еден филм, но ако се сеќавате на минатогодишниот Sicario ќе ги сфатите конекциите. Да тоа беа комплетно различни жанрови, со различни тематики но фантастичната режија од Денис Виленвју ја направи целата разлика. Тоа ќе беше многу поинаков филм без Виленвју, а канадскиот режисер не само што го издигна тој инаку сосема обичен трилер, туку му даде и нови квалитети за кои идните режисери можат да учат како од „учебник“.

central-intelligence3

Кој знае, со вистинскиот режисер, можеби ќе го помислев истото и за Central Intelligence.

С. .Лазаревска

Објавено од admin .f24 на 8 July 2016, 17:56