„Свитата“ е побогата- не и позрела

„Свитата“ е побогата- не и позрела

По 4 години од финалето на култната серија Entourage, пристигна и филмската верзија. И сите момци се повторно на број. Вини (Адријан Грејнер) се „опоравува“ од 9 дена долг брак на јахта на Ибица. Желката (Џери Ферара) ужива во богатството, новиот имиџ и сега е во потрага по љубов. Е (Кевин Коноли) е на пат да стане татко и покрај тоа што неговиот љубовен живот е хаос. Драма (Кевин Дилон) е повторно во сенка на неговиот брат (како и самиот Кевин Дилон) и никој во Холивуд не ја сфаќа сериозно неговата кариера, а Ари Голд (Џереми Пивен)? Па сега тој не е агент, туку директор на филмско студио, и како прв проект под негова контрола е Hyde. Новиот филм од 100 милиони буџет за Вини, но тој ќе прифати да биде дел од филмот само ако го режира. Проблемите ќе настанат кога тој ќе го надмине буџетот, и Ари ќе мора да побара финансиска поддршка од тексашкиот богаташ Ларсен Мекрејдел (Били Боб Тортон) и неговиот син Тревис (Хејли Џоел Осмент).

entourage

entourage9

Дали е критериум да сте претходно фан на серијата, па сега да можете да уживате во Entourage? Не. Да тоа е еден од поплитките филмови на годината, но ако сте ја погледнале серијата, треба да претпоставите што добивате и со филмот. Морам да признаам дека како единствена припадничка на женскиот пол која го гледаше Entourage во кино-салата (да сериозна сум) навистина уживав во Entourage. Но, морам да специфицирам на кој дел  од филмот точно уживав. Хуморот. Тој е за среќа присутен, компактиран во репликите и единствениот кој е способен да го направи филмот поднослив. Бидејќи знаеме дека ликовите не можат. И тој е урнебесен морам да признаам. Но, и од него, а најмногу од самото водењето на дејствието, можете да го цените Entourage само ако го сфатите како тоа што е. Најреалниот приказ за Холивуд. Можеби некој ќе го сфати филмот (и серијата) како сатира на Холивуд, но има голема вистина од животот во овој град, во тоа што ни е прикажано. Па до некаде може и да се смета за „омаж“ на овој град. Ако  8-те сезони од серијата не беа доволен индикатор за тоа да сфатите како работи Холивуд, тогаш филмот е.

entourage2

entourage6

Во Холивуд важат поинакви правила од остатокот од светот. Ти како личност си вреден само според колку долари искасирал последниот твој филм. Фиктивните врски меѓу славните се тие кои ги продаваат кино-билетите и магазините, и сите, апсолутно сите јадат салати… И Entourage повторно не штеди зборови за да го покаже тоа.

Сценаристот/режисер Даг Елин од друга страна навистина штедел зборови формирајќи ги ликовите. Сите ликови. Искрено да имал пластелин во рацете подобра работа ќе завршел, бидејќи тоа што ни го прикажал од Вини и компанија е речиси потсетување на тоа колку ликовите беа и останаа површни и празни како и самите вили во кои живеат. Тоа до некаде и е во ред, ако подобро размислам.

Entourage9

Не можеме од Холивуд да очекуваме длабочина, но Елин не им дал шанса на дел од ликовите кај кои се гледаме дека барем се обидел. Тој не ја довршил работата која ја зaпочнал, а гледаме дека барем ја почнал. Желката и неговата потенцијална врска со Ронда Руси ќе ги земам за пример. Таа е комично гротескна во начинот на кој е претставена, но имаше потенцијал. Од една страна треба да му дадам аплауз на Елин за неконвенционалниот избор на потенцијална партнерка (бидејќи 99% од женската популација се изгладнети силиконски барбики), но од друга страна таа како и сите останати ликови (не само женски ликови) е криминално неразвиена. Ерик и Слоун/Вини и Емили Рајтаковски не се ништо подобро претставени низ целиот филм, а да не зборувам за Драма и неговите испади. Гледаме ликови кои се побогати, поуспешни и посуетни од било, ликови кои бесрамно го изложуваат богаството и социјалниот статус, но не и ликови кои се помудри. Претпоставувам има граница на тоа што парите можат да го купат.

entourage4

entourage6

Сепак, најголемиот проблем фановите на серијата ќе го имаат со Ари, можеби најдобриот лик од целата серија. И верувале или не во најголемиот дел на филмот тој е посмирен (колку што може), помалку невротичен и за нијанса понормално човечко суштество од вообичано. Изгледа терапијата помогнала до некаде. Да тој е неподнослив, гласен мизантроп, хомофоб, но тука е помлака верзија на стариот Ари. Сепак, како никогаш претходно ни е прикажана неговата лојалност кон момците  и тоа е за поздрав. Нирваната сега е закана за неговиот (сексуален) живот, а не потенцијален срцев удар од сите стресови кои ги преживеа. Но и сега, Џереми Пивен е повторно маестрален, а може да се забележи дека Елин едноставно ужива кога ги пишува репликите на Ари, дури повеќе од сите останати ликови. Секоја реплика која излегува од неговата уста е “комично злато“, ако ја додадеме неговата омраза кон таткото и синот ко-финансисери од Тексас, верувајте Пивен е повторно на висината на задачата.

entourage4

entourage5

Како и во самата серија, камео-улогите сега се присутни, само зголемени двојно на број. Од Пирс Морган уште во првата сцена, до Тиери Анри во втората, се до Ворен Бафет и Лијам Нисон, чувството е дека гледате епизода од Entourage проширена во 104 мин. Но, од тие кои добиле среќа да добијат нешто повеќе во улогите, Били Боб Тортон е одличен речиси со минималното  присуство во филмот. Хејли Џоел Осмент  како Тревис, синот на Ларсен е солиден. Двајцата се големо подвижно клише за сите „hillbilly“ лица од Тексас, но тенка е линијата меѓу клише и навреда во вој филм. Ако успеете да ја најдете, браво за вас. До тогаш само навалете се и обидете се да извелечете нешто позитивно од овој филм. Јас го одбрав хуморот.

С. Лазаревска

Објавено од admin .f24 на 12 June 2015, 12:43